Головна » 2010 » Вересень » 11 » Усікновення глави пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього

Усікновення глави пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього

Усікновення глави Іоанна Хрестителя
Усікновення глави
Іоанна Хрестителя

11 вересня - свято скорботне, свято великої, славної, мученицької кончини величної людини, першого Друга Христового, першого мученика й останнього пророка Божого. Це день усікновення глави пророка, Предтечі і Хрестителя Господня Іоанна. Згадаймо ж ті далекі події, які відбулися цього дня на ізраїльській землі близько двох тисяч років тому.

Після смерті Ірода Великого римляни розділили територію Палестини на чотири частини і в кожній частині поставили правителем свого ставленика. Ірод Антипа одержав від імператора Августа в управління Галілею. З євангельської оповіді видно, що Ірод Антипа охоче слухав бесіди св. Іоанна і багато робив за його порадою. Непохитна правда і святе життя Хрестителя з одного боку, з іншого - слабохарактерність Ірода і його відкрите перед усім народом спокусливе життя не дозволяли йому робити ніяких заперечень на справедливі викриття, які доводилося йому вислуховувати з вуст пророка Божого. Але коли св. Іоан став викривати злочинний союз Антипа з Іродіадою і відкрито вимагати, щоб він віддалив її від себе, - Антипа змінив своє ставлення до нього. Роздратований наполегливим викриттям Хрестителя, засліплений пристрастю до Іродіади і за її невідступним проханням, Ірод наказав заточити св. Івана до в'язниці, щоб він уже не міг приходити до нього з викриттями, ані ходити по всій його області і всюди розповідати про його беззаконне життя.

Усікновення глави Іоанна Хрестителя
Усікновення глави
Іоанна Хрестителя

Заточити до в'язниці таку усіма шановану людину, як Іоанн, було нелегко, тому що можна було побоюватися народного обурення і помсти. Євангелісти Матвій і Марк ясно говорять, що св. Іоанна було зраджено. Найбільш грунтовною є думка, що в зраді Іоанна брали участь фарисеї, які, побачивши, як народ був прив'язаний до Хрестителя і з усіх боків стікався до нього, побоювалися, як би це не обурило римлян, і тому таємно зрадили його Іродові, щоб той наказав убити Іоанна.

Св. Іоанн Хреститель був схоплений та ув'язнений, як злочинець, і, за розпорядженням Антипа, під вартою був відведений в далеку фортецю Махеру, що знаходиться на самому кордоні з Аравією. Ірод хотів, щоб народ поступово забув про святого Хрестителя, тому і заточив його подалі від тих місць, де народ до нього зазвичай стікався. Мало того, крім цього Ірод всіляко намагався підірвати народну довіру до моральних достоїнств Хрестителя, розпускаючи проти нього різні чутки і звинувачення!

Іоанн Хреститель
Іоанн Хреститель

У день свого народження Ірод влаштував бенкет вельможам, старійшинам і тисячникам. Дочка Іродіади Саломія танцювала перед гостями і догодила Іроду. У подяку дівчині він присягнувся дати все, чого тільки попросить вона, навіть до половини свого царства. Підла танцівниця за порадою своєї злісної матері Іродіади просила дати їй негайно ж на блюді голову Іоанна Хрестителя. Іоанн Златоуст пише: «... І про гідність Хрестителя Саломія пам'ятає, але не соромитися того, але ніби кажучи про які-небудь харчі, просить принести на блюді цю священну, блаженну голову. Навіть не розуміючи причини, чому просить, немаючи ніякої причини, але просто виявляє бажання, щоб у повагу їй було зроблено зло іншому». Подібного роду жорстокості були в звичаї того часу. Але не без ніяковості прийняв Ірод прохання своєї племінниці. Його співрозмовники, бачачи свого повелителя сумним та у великому сумніві, звернулися до нього з проханням виконати свою клятву і бажання Саломії, котра їх так зачарувала. І сам Ірод подумав, що, не виконавши її прохання, стане клятвопорушниками перед усіма вельможами свого двору, та й не хотілося йому пропустити нагоду Іоанну за його сміливі образи у бік його величності. Антипа боявся бути клятвопорушниками, але не лякався вчинку беззаконного; боявся мати свідків свого клятвопорушення, але не лякався мати так багато свідків настільки несправедливого вбивства!

Іоанн Хреститель
Іоанн Хреститель

Ірод звелів принести голову Іоанна Предтечи, і св. Іоанна усікли мечем у його темниці. Саломія отримала те що просила. За переказами, вуста мертвої голови проповідника покаяння ще раз відкрилися і вимовили: "Ірод, не годиться тобі мати за дружину жінку Філіпа, брата твого". Соломія узяла блюдо з главою святого Іоанна і віднесла своїй матері. Шалена Іродіяда сколола язик пророка голкою і закопала його святу голову в нечистому місці. Але дружині приставника царя було відомо, де Іродіяда закопала голову і вона поховала святу голову Іоанна Хрестителя в глиняній посудині на горі Оливній, де в Ірода була власна ділянка землі. Святе тіло Іоанна Хрестителя узяли в ту ж ніч його учні і поховали в Севастії, там, де здійснилося злодіяння. Після вбивства святого Іоанна Хрестителя Ірод продовжував правити ще якийсь час. Понтій Пилат, правитель Іудеї, посилав до нього зв'язаного Ісуса Христа, над Яким він насміявся (Лк. 23:7-12).

Суд Божий відбувся над Іродом, Іродіадою та Соломією ще за їх земного життя. Соломія, переходячи взимку річку Сікоріс, провалилася під лід. Лід здавив її так, що вона висіла тілом у воді, а голова її знаходилася над льодом. Подібно до того, як вона колись танцювала ногами по землі, тепер вона, немов танцюючий, виробляла безпорадні рухи в крижаній воді. Так вона висіла до тих пір, поки гострий лід не перерізав їй шию. Труп її не був знайдений, а голову принесли Іродові з Іродіадою, як колись принесли їм голову святого Іоанна Предтечі. Аравійський цар Арефа в помсту за безчестя своєї дочки рушив військом проти Ірода. Зазнавши поразки, Ірод піддався гніву римського імператора Кая Калігули (37-41) і був разом з Іродіадою засланий в ув'язнення до Галії, а потім до Іспанії. Там вони були поглинуті труснувшою землею.

Іоанн Хреститель
Іоанн Хреститель

Святий Іоанн Хреститель помер рано: йому було не більше 32 років, коли його позбавили тимчасового життя. Святий Іоанн був Предтечею Христовим як за життя свого, так і після смерті. Передувавши зішестя Господа в пекло, він благовістив там Бога, Котрий з'явився у тілі, й втішив душі праведних, що містяться там.

Коли розорено було пекло на воскресіння Христове, святий Іоанн разом з Христом вийшов звідти і сподобився багатьм вінцям на небі: як незайманий, як пустинножитель, як учитель і проповідник покаяння, як пророк, як Предтеча і Хреститель, і, нарешті, як мученик!

У день Усікновіння глави Предтечі Церквою встановлено свято і строгий піст, щоб гідно вшанувати пам'ять великого пісника та пустельника. Одночасно цей одноденний піст має на меті нагадати про згубні наслідки пристрасті непомірності. Немає ніяких заборон на вживання їжі, що має круглу форму, і на використання рубаючих та ріжучих засобів. Це народне повір'я не є язичницьким, а народилися з наївно-символічних уявлень.


Поділитися з друзями:

Переглядів: 3203 | Додав: leonc | Теги: свято, Хреститель Іоанн Предтеча

Коментарі:

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
«  Вересень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Аватар KamPod_
Чомусь зазвичай у людському суспільстві навпаки - запам'ятовують огріхи і погані справи, а добре швидко забувається

Аватар leonc
Для перегляду коментарів із соціальних мереж, потрібно клікнути на відповідну назву під словом "Коментарі"

Аватар KamPod_
Можна попросити уточнення, опис відмінностей?

Завжди цікавили такі питання (воно і буде уточненням відмінностей):
Приклад 1 - я один в родині виявився достойним вічного життя а решта (чи навіть більша частина) моїх близьких і родичів не прагнули до цього і не змогли його досягти. Тоді питання - хіба це буде те ж життя що і в земному існуванні? навіщо воно мені, якщо я не буду м

Аватар KamPod_
Якщо після смерти нас чекає вічне небуття, тобто, якщо там за межею нічого немає, то тоді життя немає сенсу взагалі.

Я не відкидаю думку що так і є. Адже ж немає сенсу від життя тварин які нас оточують - вони не отримають воскресіння до вічного життя згідно з Біблією

Аватар KamPod_
А яке більш логічне порівняння тут доречне?

У тому то й справа, що логіки у переродженнях в нове життя мало, точніше її немає

Аватар KamPod_
Все вроді б то так і можна провести паралель між народженням немовля і закінченням існування або смертю внутріутробного плоду. Але мені здається у випадку з немовлятами повірити їм набагато легше що є щось поза їх світом, адже навколо них реальна перешкода яку вони навіть можуть торкатись. А в випадку з людиною і її народженням після смерті, то такої перешкоди яку можна було б відчути немає тому і

Аватар KamPod_
Дуже тонко підмічено на рахунок мами ось це:"Вона скрізь навколо нас, ми в ній перебуваємо і завдяки їй рухаємось і живемо. Без неї ми просто не можемо існувати"
Дійсно перегукується з канонами релігії і віри що Бог всюди навколо.

Аватар leonc
Я з тобою цілком погоджуюсь. Адже «Христос помер за всіх, щоб ті, хто живе, вже не для себе жили, але для померлого за них і воскреслого … Отже, хто в Христі, той нове створіння; давнє минуло, тепер усе нове» (2 послання до Коринф’ян 5:15,17). Як наслідок - «Хто увірує і охреститься, буде спасений, а хто не увірує, буде осуджений» (Марка 16:16) і це абсолютно не залежить від якихось вроджених

Аватар KamPod_
Порівняння з метеликом також не дуже логічне як на мене. У комашки п'ять стадій розвитку кожну з яких можна описати і "пощупати", є впевненість і наукові доведення що так і буде, а в випадку з починаючи третього життя? Усе покладається лише на вірі що так і є - тобто знову прийшли до вихідної точки чи є взагалі щось після фізичної смерті і навіть якщо є, то помоєму цей індивід у трет

Аватар KamPod_
Взагалі то п'ять життів якось взагалі не по християнськи, якась реінкарнація спадає надумку, хоча далі читаючи зрозумів що мається на увазф дещо інше.
Дуже заінтригувало коли читав, що розвиток зародка в утробі це перше життя. І реальне народження виходить що є логічним продовженням закінчення цього життя. Але ж виходить що Адам і Єва не мали цього першого життя, як в принципі і третьог

 
 
leonc © 2010-2024
Безкоштовний хостинг uCoz Google