Головна » 2010 » Липень » 28 » Рівноапостольного великого князя Володимира

Рівноапостольного великого князя Володимира

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

Сьогодні ми святкуємо пам'ять святого рівноапостольного князя Володимира. Євангеліє Христове було проповідане в наших землях святим апостолом Андрієм ще в першому столітті нової ери, але державною релігією християнство стало лише в Х столітті, за святого князя Володимира.Церква порівнює князя Володимира з апостолом Павлом. Обидва вони спочатку були ревними противниками Христа. Савл гонив християн. Князь Володимир був ідолопоклонником. Савл і Володимир були духовними сліпцями, бо вони не бачили істини Христової. Тому Господь послав обом сліпоту тілесну. Темрява розкрила їм духовні очі, щоб вони побачили Світло Христове.Благодать Божа, а не щось інше, переродила і Савла, і Володимира. Савл став великим апостолом Павлом, який потрудився у проповіді Євангелія більше за всіх інших апостолів. Він проніс світло Христової віри від Сходу до Заходу Римської імперії. А князь Володимир Київську Русь, що кланялася могильним богам, зробив християнською.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир. Небагато імена на скрижалях історії можуть порівнятися за значенням з ім'ям святого рівноапостольного Володимира, хрестителя Київської Русі. Володимир був онук святої рівноапостольної Ольги, син Святослава († 972). Мати його, Малуша († 1001) - дочка Малка Любечаніна, якого історики ототожнюють з Малом, князем Древлянським. Приводячи до покори повсталих древлян і оволодівши їх містами, княгиня Ольга повеліла стратити князя Мала, за якого намагалися її сватати після вбивства Ігоря, а дітей його, Добриню й Малушу, взяла з собою. Добриня виріс хоробрим вмілим воїном, мав державним розумом, був згодом хорошим помічником своєму племіннику Володимиру у справах військового та державного управління.

«Віща діва» Малуша стала християнкою (разом з великою княгинею Ольгою в Царгороді), але зберегла в собі таємничий морок язичницьких древлянських лісів. Тим і полюбилася вона суворому воїну Святославу, який, проти волі матері, зробив її своєю дружиною. Розгнівана Ольга, вважаючи за неможливе шлюб своєї «ключниці», полонянки, рабині з сином Святославом, спадкоємцем великого Київського князювання, відправила Малушу на свою батьківщину в Весь неподалік від Вибути. Там і народився, близько 960 року, хлопчик, названий російським язичницьким ім'ям Володимир - володіє світом, що володіє особливим даром світу.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

У 970 році Святослав, вирушаючи в похід, з якого йому не судилося вже було повернутися, поділив Русь Київську між трьома синами. У Києві князював Ярополк, в Овручі, центрі Деревської землі, Олег, у Новгороді - Володимир. Перші роки князювання ми бачимо Володимира лютим язичником. Він очолює похід, в якому йому співчуває вся язичницька Русь, проти Ярополка-християнина, або, в усякому разі, за свідченням літопису, «який дав велику волю християнам», і вступає 11 червня 978 року до Києва, ставши «единодержцем» Київської держави, «підкоривши навколишні країни, одних - мирно, а непокірних - мечем».

Він завоював Галичину, упокорив вятичів, воював з печенігами, розширив межі своєї держави від Балтійського моря на півночі до річки Буг на півдні. У нього було п'ять дружин і численні наложниці. Молодий Володимир жив бурхливим чуттєвим життям, хоча далеко не був таким сластолюбцем, яким його іноді зображають. Він «пас свою землю правдою, мужністю та розумом», як добрий і дбайливий господар, при необхідності розширював і обороняв її межі силою зброї, а повертаючись з походу, влаштовував для дружини і для всього Києва щедрі і веселі бенкети.

На Київських пагорбах він встановив ідолів, яким стали приносити людські жертви. Тоді загинули за Христа варяги Феодор та Іоанн. Обставини їх смерті справили на Володимира сильне враження, і він почав сумніватися в істинності язичницької віри.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

На запрошення князя до Києва приходили проповідники з різних країн: посли від болгар-мусульман, що жили за Волгою, німці-латиняни, іудеї та греки. Князь розпитував про їх віри, і кожен пропонував йому свою віру. Але найсильніше враження справив на нього православний грецький проповідник, який у закінчення своєї розмови показав йому картину Страшного суду. За порадою бояр, Володимир відправив десять мудрих мужів, щоб випробувати на місці, чия віра краща. Коли ці посли прибули до Константинополя, то пишнота Софійського храму, спів придворних півчих і урочистість патріаршої служби вразили їх до глибини душі: «Ми не знали, - говорили вони потім Володимиру, - на землі ми стояли чи на небі». А бояри тут же йому зауважили: «Якби віра грецька не була краще за інші віри, не прийняла б її бабка твоя Ольга - наймудріша з людей».

Володимир вирішив хреститися, але не хотів підпорядковувати Русь грекам.

Справа прийняття Хрещення полегшилась для нього зовнішніми обставинами. Візантійську імперію струсили удари бунтівних полководців Варди Скліра і Варди Фоки, кожен з яких вже приміряв царську корону. У важких умовах імператори, брати-співправителі Василь і Костянтин Болгаробієць, звернулися за допомогою до Володимира.

Події розвивалися швидко. У серпні 987 року Варда Фока проголосив себе імператором і рушив на Константинополь, восени того ж року посли імператора Василя були в Києві. «І виснажилося багатства його (Василя), і спонукав його утиск вступити в листування з царем Русів. Вони були його ворогами, але він просив у них допомоги, - пише про події 980-х років один з арабських хроністів. - І цар Русів погодився на це, і просив родства з ним».

У нагороду за військову допомогу Володимир просив руки сестри імператорів Анни, що було для візантійців нечуваною зухвалістю. Принцеси крові ніколи не виходили заміж за «варварських» государів.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

Тому незабаром після повернення послів Володимир пішов війною на греків і взяв Херсонес. Звідси він відправив послів у Костантинопіль до імператорів Василя і Костянтина з вимогою руки сестри їх, царівни Анни. Ті відповідали йому, що царівна може бути дружиною тільки християнина. Тоді Володимир оголосив, що бажає прийняти християнську віру. Але перш, ніж наречена прибула в Херсонес, Володимир був уражений сліпотою.

У такому стані, подібно апостолу Павлу, він пізнав свою духовну неміч і приготувався до великого таїнства відродження. Царівна, яка прибула в Херсонес, порадила йому поспішити з хрещенням. Володимир хрестився (988 р.) і був найменувати Василем. При виході з купелі, він прозрів душевними й тілесними очима й в надлишку радості вигукнув: «Тепер я пізнав істинного Бога!»

У стародавньому Херсонесі, де кожен камінь пам'ятав святого Андрія Первозванного, відбулося вінчання святого рівноапостольного Володимира і блаженної Анни.

Навесні 988 року великий князь вирушив з дружиною через Крим, Тамань, Азовські землі, що входили до складу його величезних володінь, в зворотний шлях до Києва. Попереду великокнязівського поїзда з частими молебнями і нестихаючими священними піснями несли хрести, ікони, святі мощі. Здавалося, сама Свята Вселенська Церква рушила на простори Київської Русі.

Повернувшись до Києва в супроводі корсунських і грецьких священиків, Володимир насамперед запропонував хреститися своїм дванадцяти синам, і вони хрестилися в одному джерелі, відомому в Києві під ім'ям Хрещатика. Слідом за ними хрестилися багаті бояри. Між тим, Володимир приступив до винищування ідолів, і головний з них ідол Перун був прив'язаний до кінського хвоста, з наругою стягнутий з гори і кинутий у Дніпро. За поваленням ідолів послідувало оголошення народу євангельської проповідді. Християнські священики збирали народ і наставляли його у святій вірі. Нарешті, святий Володимир оголосив у Києві, щоб всі жителі, багаті й убогі, з'явилися у визначений день на річку для прийняття хрещення.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

У призначений день жителі Києва зібралися на берег Дніпра. Сюди з'явився сам Володимир з християнськими священиками. Напередодні святої Володимир оголосив по місту: «Якщо хто не прийде завтра на річку - багатий чи бідний, жебрак або раб - буде мені ворог». Священне бажання святого князя було виконано беззаперечно. Всі кияни увійшли в річку, хто по шию, хто по груди; дорослі тримали на руках немовлят; священики на березі читали молитви, а святий Володимир, охоплений захопленням, молився Богові і доручав Йому себе і свій народ.

Після Києва і його околиць свята віра була насадження у Новгороді. Перший київський митрополит Михайло у 990 р. прибув сюди з шістьма єпископами в супроводі Добрині, дядька святого Володимира. Спочатку скинули ідола Перуна, як і в Києві волочили по землі і кинули в річку Волхв; після цього оголошували і хрестили народ. З Новгороду митрополит Михаїл у супроводі чотирьох єпископів і Добрині прибув до Ростова і тут хрестив багатьох, висвятив пресвітерів і заснував храм. Втім, язичництво довго трималося в Ростові, так що перші два єпископи Ростовські, святі Феодор і Іларіон, після багатьох зусиль у боротьбі з язичництвом змушені були залишити свою кафедру. Для викорінення язичництва та затвердження святої віри багато тут потрудилися святі єпископи Леонтій та Ісая і преподобний Амвросій, архімандрит заснованої ним Ростовської обителі.

У 992 році свята віра була насадження в Суздальському краї. Сюди прибув святий князь Володимир з двома єпископами. Суздальці охоче хрестилися.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

Храми Божі виростали на поверхні землі, на підвищених місцях, у закрутках річок, на старовинному шляху «із варяг у греки» - немов дороговказні знаки, світочі народної святості. Прославляючи храмостворюючу працю рівноапостольного Володимира, автор «Слова про закон і благодать», святитель Іларіон, митрополит Київський, вигукував: «капища руйнуються, і церкви поставляються, ідоли журяться та ікони святих пишуться, біси тікають, Хрест гради освячує». З перших століть християнства бере початок звичай споруджувати храми на руїнах язичницьких святилищ або на крові святих мучеників. Слідуючи цьому правилу, святий Володимир збудував храм святого Василя Великого на пагорбі, де знаходився жертовник Перуна, і заклав кам'яний храм Успіння Пресвятої Богородиці (Десятинний) на місці мученицької кончини святих варягів-мучеників. Чудовий храм, покликаний стати місцем служіння митрополита Київського і всієї Русі, будувався п'ять років, був багато прикрашений настінним фресковим живописом, хрестами, іконами і святими судинами, привезеними з Корсуня. День освячення храму Пресвятої Богородиці, 12 травня (у деяких рукописах - 11 травня), святий Володимир наказав внести до місяцеслову для щорічного святкування. Подія була співвіднесена до існуючого вже свята 11 травня, що зв'язувало новий храм подвійною спадкоємністю. Під цим числом наголошується у святцях церковне «оновлення Царгорода» - посвята святим імператором Костянтином нової столиці Римської імперії, Константинополя, Пресвятій Богородиці (в 330 році). Того ж дня при святій рівноапостольній Ользі освячено в Києві храм Софії - Премудрості Божої (в 960 році). Святий рівноапостольний Володимир, освятивши кафедральний собор Пресвятої Богородиці, присвячував тим самим, слідом за рівноапостольним Костянтином, стольний град Землі Руської, Київ, Владичиці Небесній.

Тоді ж святим Володимиром була призначена Церкві десятина, чому і храм, який став центром збору церковної десятини, нарекли Десятинним. Найдавніший текст статутної грамоти, або церковного Уставу, святого князя Володимира свідчив: «Се даю церкві Святої Богородиці цю десятину з усього свого князювання, і тако ж й по всій землі Руській від усього княжа суду призначаю десяту, з торгу - десятий тиждень, а з будинків на всяко літо - десяте всякого стада і всякого жита, чу'дній  Матері Божій, і дивовижному Спасу». Статут перераховував також «церковних людей», що були звільнені від судової влади князя і його тіунів, та підлягали суду митрополита.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

Діти святого Володимира, яким він роздав уділи, дбали про розповсюдження і затвердження християнства в підвладних йому областях. Так у Х столітті, окрім Києва, Новгорода, Ростова і Суздаля, свята віра була насадження в містах Муромі, Полоцьку, Володимир-Волинському, Смоленську, Пскові, Луцьку, Тмутаракані і в землі древлянській. Згодом у межах країни в'ятичів (надалі Курська, Орлова, Тульської та Калузької губернії) багато потрудився для євангельської проповіді преподобний Кукша, чернець Печерської обителі, який прийняв від язичників мученицьку смерть.

Взагалі християнська віра в перший час поширювалася переважно біля Києва і по великому водному шляху від Києва до Новгорода. Від Новгорода вона поширилася по волзькому шляху. Під впливом Православної віри слов'янські племена почали об'єднуватися в єдину державу.

Успішному розповсюдженню віри Христової серед людей сприяло особливо те, що вона розповсюджувалася здебільшого мирними засобами - проповіддю, переконанням (а не вогнем і мечем, як це нерідко робилося римо-католиками) і, до того ж, завдяки працям святих Кирила і Мефодія, рідною слов'янською мовою.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

Епоха святого Володимира була ключовим періодом для державного становлення православної Русі Київської. Об'єднання слов'янських земель та оформлення державних кордонів держави Рюриковичів відбувалися у напруженій духовній і політичній боротьбі з сусідніми племенами і державами. Хрещення Київської Русі від православної Візантії було найважливішим кроком її державного самовизначення. Головним ворогом святого Володимира став Болеслав Хоробрий, в плани якого входило широке об'єднання західнослов'янських і східнослов'янських племен. Це суперництво сходить ще до часу, коли Володимир був язичником. Останні роки Х століття також наповнені війнами святого Володимира і Болеслава. Після короткострокового затишшя (перше десятиліття ХI століття) «велике протистояння» вступає в нову фазу: в 1013 в Києві була розкрита змова проти святого Володимира: Святополк Окаянний, який одружився на дочці Болеслава, рвався до влади. Натхненником змови був духівник Болеславни, католицький єпископ Колобжезький Рейберн. Святий Володимир вжив рішучих заходів. Всі троє були арештовані, і Рейберн незабаром помер в ув'язненні. Святий Володимир не мстився тим, що ненавиділи його. Святополк приніс вдаване покаяння і був залишений на волі.

Нова біда назрівала на півночі, в Новгороді. Ярослав, ще не настільки «мудрий», яким він увійшов пізніше в історію, який став у 1010 утримувачем Новгородських земель, задумав відділитись від свого батька, великого князя Київського, завів окреме військо, перестав платити до Києва звичайну данину і десятину. Єдності землі, за яку все життя боровся святий Володимир, загрожувала небезпека. У гніві і скорботі князь повелів готуватися до походу на Новгород. Сили його кінчалися. У приготуваннях до останнього свого, на щастя так і не здійсненого, походу хреститель Київської Русі важко захворів і віддав дух Господу в селі Спас-Берестові 15 липня 1015. Він правив 37 років (978-1015). з них 28 років прожив у святому Хрещенні.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

Готуючись до нової боротьби за владу і сподіваючись у ній на допомогу поляків, Святополк, щоб виграти час, намагався приховати смерть батька. Але патріотично налаштовані київські бояри таємно, вночі, вивезли тіло покійного государя з Берестовського палацу, де вартували люди Святополка, і привезли його до Києва. У Десятинній церкві труну з мощами святого Володимира зустріло київське духовенство на чолі з митрополитом Іваном. Святі мощі були покладені в мармурову рацю, поставлену в Климентівській прибудові Десятинного Успенського храму поруч з такою ж мармурової рацею цариці Анни...

Ім'я та справа святого рівноапостольного Володимира, якого народ назвав Красним Сонечком, пов'язане зі всієї наступною історією Церкви. «Ним ми обожитися і Христа, Істинну Життя, пізнали», - засвідчив святитель Іларіон.

Святкування святого рівноапостольного Володимира було встановлено Олександром Невським після того, як 15 травня 1240, допомогою і заступництвом святого Володимира, ним була одержана знаменита Невська перемога над шведськими хрестоносцями.

Але церковне шанування святого князя почалося значно раніше. Митрополит Іларіон, святитель Київський († 1053), у «Слові про закон і благодать», сказаному в день пам'яті святого Володимира біля раці його в Десятинному храмі, називає його «у владиках апостолом», «подобником» святого Костянтина, і порівнює його апостольське благовістя з Євангелією святих апостолів.

Святий рівноапостольний великий князь Володимир
Святий рівноапостольний великий
князь Володимир

Поділитися з друзями:

Переглядів: 4321 | Додав: leonc | Теги: КНЯЗЬ, свято, Володимир

Коментарі:

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
«  Липень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Аватар KamPod_
Чомусь зазвичай у людському суспільстві навпаки - запам'ятовують огріхи і погані справи, а добре швидко забувається

Аватар leonc
Для перегляду коментарів із соціальних мереж, потрібно клікнути на відповідну назву під словом "Коментарі"

Аватар KamPod_
Можна попросити уточнення, опис відмінностей?

Завжди цікавили такі питання (воно і буде уточненням відмінностей):
Приклад 1 - я один в родині виявився достойним вічного життя а решта (чи навіть більша частина) моїх близьких і родичів не прагнули до цього і не змогли його досягти. Тоді питання - хіба це буде те ж життя що і в земному існуванні? навіщо воно мені, якщо я не буду м

Аватар KamPod_
Якщо після смерти нас чекає вічне небуття, тобто, якщо там за межею нічого немає, то тоді життя немає сенсу взагалі.

Я не відкидаю думку що так і є. Адже ж немає сенсу від життя тварин які нас оточують - вони не отримають воскресіння до вічного життя згідно з Біблією

Аватар KamPod_
А яке більш логічне порівняння тут доречне?

У тому то й справа, що логіки у переродженнях в нове життя мало, точніше її немає

Аватар KamPod_
Все вроді б то так і можна провести паралель між народженням немовля і закінченням існування або смертю внутріутробного плоду. Але мені здається у випадку з немовлятами повірити їм набагато легше що є щось поза їх світом, адже навколо них реальна перешкода яку вони навіть можуть торкатись. А в випадку з людиною і її народженням після смерті, то такої перешкоди яку можна було б відчути немає тому і

Аватар KamPod_
Дуже тонко підмічено на рахунок мами ось це:"Вона скрізь навколо нас, ми в ній перебуваємо і завдяки їй рухаємось і живемо. Без неї ми просто не можемо існувати"
Дійсно перегукується з канонами релігії і віри що Бог всюди навколо.

Аватар leonc
Я з тобою цілком погоджуюсь. Адже «Христос помер за всіх, щоб ті, хто живе, вже не для себе жили, але для померлого за них і воскреслого … Отже, хто в Христі, той нове створіння; давнє минуло, тепер усе нове» (2 послання до Коринф’ян 5:15,17). Як наслідок - «Хто увірує і охреститься, буде спасений, а хто не увірує, буде осуджений» (Марка 16:16) і це абсолютно не залежить від якихось вроджених

Аватар KamPod_
Порівняння з метеликом також не дуже логічне як на мене. У комашки п'ять стадій розвитку кожну з яких можна описати і "пощупати", є впевненість і наукові доведення що так і буде, а в випадку з починаючи третього життя? Усе покладається лише на вірі що так і є - тобто знову прийшли до вихідної точки чи є взагалі щось після фізичної смерті і навіть якщо є, то помоєму цей індивід у трет

Аватар KamPod_
Взагалі то п'ять життів якось взагалі не по християнськи, якась реінкарнація спадає надумку, хоча далі читаючи зрозумів що мається на увазф дещо інше.
Дуже заінтригувало коли читав, що розвиток зародка в утробі це перше життя. І реальне народження виходить що є логічним продовженням закінчення цього життя. Але ж виходить що Адам і Єва не мали цього першого життя, як в принципі і третьог

 
 
leonc © 2010-2024
Безкоштовний хостинг uCoz Google