«Спас в силах»
«Спас в силах» - центральне зображення в іконостасі православного храму.
Самим найменуванням образу «Спас в силах» виражена богословська концепція - явлення Ісуса Христа в силі і славі в кінці часів, на виконання Божественного Промислу про світ: «щоб, коли настане повнота часів, з'єднати у Христі все, що на небі і на землі» (До Ефесян 1:10).
Іконографія «Спаса в силах» склалася в XIV-XV століттях на підставі видіння, викладеного в книзі пророка Єзекіїля (Єзекіїля 1:4-6, 10, 13-16, 18, 22-28) та опису Теофанії (явлення Бога), даного в об'явленні Іоанна Богослова. В об'явленні Іоанна сказано так: «престол стояв на небі, а на престолі Сидячий. А Сидячий подібний був з вигляду до каменя яспіса й сардиса, а веселка навколо престолу видом подібна була до смарагду. .... І перед престолом як море скляне, до кришталю подібне. А серед престолу й навколо престолу четверо тварин, повні очей спереду й ззаду.
І перша тварина подібна до лева, а друга тварина подібна до теляти, а третя тварина мала лице, як людина, а четверта тварина подібна до орла, що летить.
І ті чотири тварині, кожна з них мала навколо по шість крил, а всередині повна очей. І спокою не мають вони день і ніч, промовляючи: Свят, свят, свят Господь, Бог Вседержитель, що Він був, і що є, і що має прийти!» (Об'явлення 4:2-3, 6-8).
Явлення Божої слави передається на іконі у вигляді символічних фігур - геометричних і ізоморфних, вони позначають різні сили небесні, земні і небесні рівні.
У центрі - Христос, що сидить на престолі. Червоний колір символізує вогняну природу божества («Бо Господь Бог твій - пожираючий огонь, Бог ревнивий» (Повторення закону 4:24), неопалиму купину (Вихід 3:2). Одяг золотого кольору - символізує сяйво слави, білого - чистоту і непорочність Спасителя як жертовного Агнця.
Фон ікони заповнений геометричними фігурами: на червоний квадрат накладені синє коло (овал), і червоний квадрат (ромб). Поєднання червоного і синього символізує з'єднання у Христі божественної і людської природ Спасителя, небесного царства і світу земного, милості й істини, вогню Духа і води Живої, непізнаваності і втілення і т.д.
«Спас в силах» - це не просто біблійний опис, перекладений на мову іконопису, це саме пророцтво, своєрідний біблійний трактат, переповнений знаками та символами. Композиція, побудована на поєднанні геометричних фігур, являє всесвіт, в центрі якої знаходиться образ Спасителя, що постає в сяйві божественного вогню (червоний ромб). Коло як нескінченна всеосяжна фігура, символізує Царство небесне, а червоний чотирикутник означає землю, яка складається з чотирьох стихій і орієнтована за чотирма сторонами світу. Образи «чотирьох звірів», розміщені по кутах «землі» - це не що інше як символи чотирьох євангелістів, які несуть Слово Боже по чотирьох сторонах світу. Так згідно традиційному тлумаченню, людський образ ангела як символ Матвія відбиває людську генеалогію Христа, з якої починається Євангеліє від Матвія; лев Марка - проповідь Іоанна Хрестителя в пустелі; бик Луки - жертву Захарії; орел Іоанна - піднесений, спрямований до небес характер початку Іванового Євангелія. Хоча це не єдине тлумачення і в залежності від епохи, території та школи іконографії поєднання даних символів із євангелістами дещо змінюється. Нарешті, навіть сам колорит ікони, побудований на комбінаціях земного червоного і блакитного небесного кольорів, символізує поєднання в образі Ісуса Христа божественної та земної природи.
Нерідко небесне склепіння зображується як би «витканим» з ширяючих ангелів. Власне, все, що оточує Христа на іконі, - ангельські лики і крила з очима, підніжжя престолу з крилатими колесами і навіть сам престол - не що інше, як символічне зображення різних небесних сил, таких чинів ангельської ієрархії, як «престоли», «сили», «влади», «начала» ...
Правою рукою Христос благословляє, лівою притримує розкриту Книгу. Символіка Книги в християнській культурі глибока і обширна - це і Книга Життя з іменами врятованих (Вихід 32:32; Об'явлення 3:5), і Книга Одкровення, написана всередині й назовні, і запечатана сімома печатками, відкрити і прочитати яку не може ніхто, крім Агнця (Об'явлення 5:1-7), це також і Книга Закону (Повторення закону 30:10) і Євангеліє. Нарешті, Книга - символ Самого Господа Ісуса Христа, Який є Слово Боже, яке прийшло у світ. З ранніх часів у християнському мистецтві існував алегоричний образ Христа у вигляді Книги, що лежить на престолі, на яку сходить голуб. Ця іконографія отримала назву «Етімасія», в російському варіанті - «Престол уготований» (зображенно в церкві Успіння в Нікеї VII ст.).
Без перебільшення, «Спас в силах» - це переданий живописно-символічною мовою богословський трактат на тему Другого Пришестя Христа, що прийде судити живих і мертвих (Дії 10:42; 2 послання Тимофію 4:8), суд Його - праведний (Іоанна 5:30), і постануть на суд Христовий усі (Римлянам 14:10).