Головна » 2010 » Листопад » 21 » Собор Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних

Собор Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних

Собор Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілеснихСобор Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних


Святкування Собору Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних встановлено на початку IV століття на Помісному Соборі Лаодикійському, котрий проходив за кілька років до Першого Вселенського Собору.

Ще в Старому Завіті, коли люди, відступивши від Бога, Творця свого, стали поклонятися творінням Божим та творінню рук своїх, роблячи ідолів за подобою видимої тварі, «що на небі вгорі, і що на землі долі, і що в воді під землею» (Вих. 20:4), приносячи жертви сонцю, місяцю та зіркам, в яких, на їхню думку, перебувала жива душа, - в той час люди поклонялися і приносили жертви й ангелам, про що сказано в книзі Царств: «палили кадила Баалові, сонцеві, місяцеві, планетам і всьому військові небесному» (4 Цар. 23:5), тобто ангелам, бо вони суть воїнство небесне, за сказаним в Євангелії: «І ось раптом з'явилася з Анголом сила велика небесного війська» (Лк. 2:13). Таке неправильне шанування ангелів було значно поширене за часів святих апостолів. Святий апостол Павло про таке неправильне шанування так говорить: «Нехай вас не зводить ніхто удаваною покорою та службою Анголам, вдаючися до того, чого не бачив, нерозважно надимаючись своїм тілесним розумом, а не тримачись Голови, від Якої все тіло» (Кол. 2:18-19), тобто, не тримаючись Христа. Бо були в той час деякі єретики, котрі здавалися з виду смиренними і з гордістю думали своєю стриманістю і чистим житієм наслідувати ангелам. Вони вчили творити поклоніння ангелам таке ж, як і Самому Богу.


Потім з'явилися інші єретики, які проповідували, що ангели суть творці видимої тварі і як безтілесні вищі та достойніші шанування, ніж Христос, Син Божий. Архангела ж Михаїла називали богом євреїв. Нарешті, інші, віддавалися ворожбі та зваблювали людей, під ім'ям ангелів закликали бісів і служили їм, називаючи їх ангелами.

Собор Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілеснихСобор Архистратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безтілесних

Особливо ж такі єресі розмножилися в Колосах, що належали до Лаодикійської митрополії, де багатьма таємно проводилось таке нечестиве, подібне ідолопоклонству, шанування ангелів. Лаодікійський Собор 35-м правилом засудив та відкинув єретичне поклоніння ангелам як творцям і правителям світу та затвердив православне їх шанування і святкування їм, як служителям Божим та оберігачам роду людського.

І в тій же Колосскій країні, де колись таємно та нечестиво відбувалося шанування ангелів, почалося відкрито відбуватися православне святкування Собору ангелів і стали будувати храми в ім'я святого архистратига Михаїла - начальника ангелів. Так, в Хонях над чудотворним джерелом був побудований пречудний храм, в якому було явлення святому Архипові самого святого архистратига Михаїла.

Архистратиг Божий МихаїлАрхистратиг Божий Михаїл

Здійснюється свято в листопаді - дев'ятому місяці від березня (з якого в давнину починався рік) - відповідно до числа 9-ти чинів ангельських, за словами святого Деонисія Ареопагита, учня святого апостола Павла. Як відомо, апостол Павло був узятий до третього неба (2 Кор. 12:2) і там бачив різницю чинів святих ангелів та пояснив це своєму учневі Деонисію. Восьмий же день місяця (за старим стилем) вказує на майбутній Собор всіх сил небесних в день Страшного Суду Божого, який святі отці називають «днем восьмим», бо після віку цього, що іде седмицями днів, настане «день восмий», і тоді «прийде Син Людський у Славі Своїй і всі святії Ангели з Ним» (Мф. 25:31).

Чини ангельські поділяються на три ієрархії - вищу, середню і нижчу. Кожна ієрархія складається з трьох чинів. У вищу ієрархію входять: серафими, херувими і престоли.

СерафимСерафим

Ближче всіх Пресвятої Трійці знаходяться шестикрилі Серафими (євр. שְׂרָפִ֙ים - полум'яніючі, вогненні, гр. Σεραφιν) (Іс. 6:2). Вони вогнеподібні, оскільки безпосередньо стоять перед Тим, що про Нього написано «Бо наш Бог то палючий огонь!» (Євр. 12:29); «престол Його огняне полум'я» (Дан. 7:9); «А вид Господньої слави як огонь, що пожирає» (Вих. 24:17). Стоячи перед такою славою, серафими вогнеподібні, як то сказано: «Він чинить вітри за Своїх посланців, палаючий огонь за Своїх слуг» (Пс. 103:4). Вони полум'яніють любов'ю до Бога та інших спонукають до неї.

Після Серафимів перед Господом знаходяться багатоокі Херувими (євр. כְּרוּב - колісниці, гр. χερουβιμ). Це духовні істоти, котрих пророк Ієзекеіль бачив в образах людини, вола, лева й орла (Ієз. 1). Ці символи означають, що Херувими поєднують в собі якості розумності, покори, сили і швидкості.

ХерувимХерувим

Через херувимів, сяючих світлом Богопізнання і розуміння таємниць Божих, посилається мудрість та просвіта для істинного богопізнання. Херувими знаходяться перед престолом Божим (Об'явл 4:6-7). Вони є духовною колісницею Всевишнього, тому і написано, що Бог «сидить на херувимах» (1 Цар. 4:4).

Херувим охороняв вхід до раю (Бут. 3:24). Зображення двох Херувимів було  на Ковчезі Заповіту, місці безпосередньої присутності Божої (Вих. 25:18-20). Цар тирський, що символізує, на думку святих отців, сатану, названий херувимом хоронителем (Єз. 28:14), що вказує на початкову близькість його до Бога.

За Херувимами стоять перед обличчям Господа - Богоносні за благодаттю, даною їм для служіння, Престоли (євр. כָרְסָוָן֙, гр. θρόνοι) (Кол. 1:16), котрі таємничо і незбагненно носять Бога. Вони служать правосуддю Божому.

Ангел охоронецьАнгел охоронець

Середню ангельську ієрархію становлять три чини: Господства, Сили і Влади.

Господства (гр. κυριότητες) (Кол. 1:16) володарюють над подальшими чинами ангелів. Вони наставляють поставлених від Бога земних володарів мудрому керуванню. Господства вчать володіти почуттями, приборкувати гріховні прагнення, поневолювати плоть духу, панувати над своєю волею, перемагати спокуси.

Сили (гр. δυνάμεων) (1 Пет. 3:22) виконують волю Божу. Вони творять чудеса і низпосилають благодать чудотворення й прозорливості угодникам Божим. Сили допомагають людям у несенні послуху, зміцнюють у терпінні, дарують духовну фортецю та мужність.

Архангел ГавриїлАрхангел Гавриїл

Влади (гр. ἐξουσιῶν) (1 Пет. 3:22; Кол. 1:16) мають владу приборкувати силу диявола. Вони відводять від людей бісівські спокуси, стверджують подвижників, оберігають їх, допомагають людям у боротьбі зі злими помислами.

У нижчу ієрархію входять три чини: Начала, Архангели та Ангели.

Начала (гр. ἀρχαὶ) (Рим 8:38, Еф 1:21, Кол. 1:16) правлять над нижчими ангелами, направляючи їх до виконання Божественних повелінь. Їм доручено керувати всесвітом, охороняти країни, народи, племена. Начала наставляють людей віддавати кожному честь, належну його званню. Вчать зверхників виконувати посадові обов'язки не заради особистої слави і вигод, а заради честі Божої і користі ближніх.

Архангели (гр. ἀρχαγγέλου) (1 Сол. 4:16) звіщають про велике і преславне, відкривають таємниці віри, пророцтва та розуміння волі Божої, зміцнюють в людях святу віру, просвіщаючи їх розум світлом Святого Євангелія.

Архангел РафаїлАрхангел Рафаїл

Ангели (гр. ἀγγέλων) (1 Пет. 3:22) найбільш близькі до людей. Вони оголошують наміри Божі, наставляють людей до доброчесного й святого життя. Вони оберігають віруючих, утримують від падінь, підіймають занепалих, ніколи не залишають нас і завжди готові допомогти, якщо ми побажаємо.

Всі чини Небесних Сил носять спільну назву Ангелів - за суттю свого служіння (Євр. 1:14). Господь відкриває Свою волю вищим Ангелам, а вони, у свою чергу, просвіщають інших.

Над всіма дев'ятьма чинами поставлений Господом святий Архистратиг Михаїл (з єврейської מִֽיכָאֵ֜ל - «Хто, як Бог») - вірний служитель Божий, бо він скинув з Неба возгордившогося денницю з іншими духами, що відпали від Бога. А до інших Ангельських Сил він вигукнув: «Будьмо уважні! Станемо добре перед Творцем нашим і не помислимо неугодного Богу!»

Архангел УриїлАрхангел Уриїл

За Церковними переказами, відображеним у службі Архистратигу Михаїлу, він брав участь у багатьох старозавітних подіях. Під час виходу ізраїльтян з Єгипту він був перед ним у вигляді стовпа хмарного вдень і у стовпі вогню вночі. Через нього з'явилася Сила Господня, що знищила єгиптян та фараона, які переслідували ізраїльтян. Архистратиг Михаїл захищав Ізраїль від всіх лих. Він з'явився Ісусу Навину і відкрив волю Господа на взяття Єрихона (Нав. 5:13-16). Сила великого Архистратига Божого з'явилася у знищенні 185 тисяч воїнів асирійського царя Санхерива (4 Цар. 19:35). Архангел Михаїл заборонив дияволові явити іудеям тіло святого пророка Мойсея для обожнення (Іуд. 1:9). Святий Архангел Михаїл явив свою силу, коли він чудово врятував дитину, кинуту грабіжниками в море з каменем на шиї у берегів Афону (Афонський Патерик).

Архангел СелафиїлАрхангел Селафиїл

Зі Святого Письма та Священного Передання відомі також Архангели:
  Гавриїл (з єврейської גַּבְרִיאֵ֕ל - чоловік Божий, сила Божа) - провісник і служитель Божественної всемогутності (Дан. 8:16; Лк. 1:26);
  Рафаїл (гр. Ραφαηλ - Зцілення Боже) - цілитель людських недуг (Тов. 3:16; Тов. 12:15);
  Уриїл (з єврейської אוּרִיאֵל - вогонь або світло Боже) - просвітитель (3 Езд. 4:1, 3 Езд. 5:20, 3 Езд. 10:28);
  Селафиїл (з єврейської שאלתיאל- молитвеник Божий), що спонукає до молитви (3 Езд. 5:16);
  Ієгудиїл (з єврейської יהודיאל - хвала Божа) зміцнює тих, хто трудиться для слави Господньої і клопоче про відплату їм за подвиги;
  Варахиїл (з єврейської ברכיאל - благословіння Боже) - раздавач благословіння Божого на добрі справи, що просить людям милості Божої;
Ієремиїл - піднесення до Бога (3 Езд. 4:36).

Архангел ІєгудиїлАрхангел Ієгудиїл

На іконах Архангели зображуються відповідно до роду їхнього служіння:

Михаїл - зневажає ногами диявола, в лівій руці тримає зелену фінікову гілку, а в правій - спис з білою хоругвою (іноді полум'яний меч), на якій написаний червлений хрест.
Гавриїл - із райською гілкою, принесеною ним Пресвятій Діві, або зі світловим ліхтарем у правій руці і дзеркалом з яспису - у лівій.
Рафаїл - тримає посудину з цілющими ліками в лівій руці, а правою веде Товію, що несе рибу.
Уриїл - у піднятій правій руці - оголений меч на рівні грудей, в опущеній лівій руці - «полум'я огняне».
Селафиїл - у молитовному положенні, дивиться вниз, руки складені на грудях.
Ієгудиїл - у правиці тримає золотий вінець, у лівій руці - батіг із трьох червоних (або чорних) шнупів.
Варахиїл - на його одязі безліч рожевих квітів.
Ієремиїл - тримає в руці терези.

Архангел ВарахиїлАрхангел Варахиїл

Існують молитви з проханнями до кожного з Архангелів відповідно їх служіння.

Святий Архангеле Михаїле, переможцю, переможи пристрасті мої.
Святий Архангеле Гавриїле, провісник Божий, звісти мені годину смертну.
Святий Архангеле Рафаїле, цілителю, зціли мене від хвороби душевної та тілесної.
Святий Архангеле Уриїл, просвітителю, просвіти мої почуття душевні та тілесні.
Святий Архангеле Ієгудиїл, прославителю, прослав мене добрими справами.
Святий Архангеле Селафиїл, молитвенику Божий, моли Бога за мене, грішного.
Святий Архангеле Варахиїл, благословителю, благослови мене, грішного, все життя прожити в душевному спасінню.
Святий Архангеле Божий, Хранителю мій, збережи душу мою грішну.
О Пресвята Владичице моя Богородице, всі Небесні Сили святих Ангелів та Архангелів і всі святії, помилуйте мені, допоможіть мені у житті цьому, при виході душі душі моєї та в Майбутньому віці. Амінь

Архангел ІєремиїлАрхангел Ієремиїл

Святитель Деонисій Ареопагит усвідомлює недосконалість такої систематизації. Він пише: «Скільки чинів небесних істот, які вони і яким чином у них відбуваються таємниці священноначалія, в точності знає один Бог, Винуватець їх ієрархії; знають також і вони самі свої власні сили, свій світ. А нам про це можна сказати стільки, скільки Бог відкрив нам через них же самих, як знаючих себе».

Подібним чином розмірковує і Блаженний Августин: «Що є Престоли, Господства, Начала та Влади у небесних оселях, непохитно вірю і що вони різняться між собою, утримую безсумнівно, але які вони і в чому різняться між собою, не знаю».

Деякі святі отці вважають, що перераховані дев'ять чинів далеко не охоплюють всі існуючі ангельські чини, є й інші, які відкриються лише в Майбутньому Віці (Еф. 1:21).


Поділитися з друзями:

Переглядів: 4373 | Додав: leonc | Теги: Ангел, Архангел, Херувим, Сили, Начала, Господства, Архистратиг Михаїл, престол, Серафим, влади

Коментарі:

«  Листопад 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Аватар KamPod_
Чомусь зазвичай у людському суспільстві навпаки - запам'ятовують огріхи і погані справи, а добре швидко забувається

Аватар leonc
Для перегляду коментарів із соціальних мереж, потрібно клікнути на відповідну назву під словом "Коментарі"

Аватар KamPod_
Можна попросити уточнення, опис відмінностей?

Завжди цікавили такі питання (воно і буде уточненням відмінностей):
Приклад 1 - я один в родині виявився достойним вічного життя а решта (чи навіть більша частина) моїх близьких і родичів не прагнули до цього і не змогли його досягти. Тоді питання - хіба це буде те ж життя що і в земному існуванні? навіщо воно мені, якщо я не буду м

Аватар KamPod_
Якщо після смерти нас чекає вічне небуття, тобто, якщо там за межею нічого немає, то тоді життя немає сенсу взагалі.

Я не відкидаю думку що так і є. Адже ж немає сенсу від життя тварин які нас оточують - вони не отримають воскресіння до вічного життя згідно з Біблією

Аватар KamPod_
А яке більш логічне порівняння тут доречне?

У тому то й справа, що логіки у переродженнях в нове життя мало, точніше її немає

Аватар KamPod_
Все вроді б то так і можна провести паралель між народженням немовля і закінченням існування або смертю внутріутробного плоду. Але мені здається у випадку з немовлятами повірити їм набагато легше що є щось поза їх світом, адже навколо них реальна перешкода яку вони навіть можуть торкатись. А в випадку з людиною і її народженням після смерті, то такої перешкоди яку можна було б відчути немає тому і

Аватар KamPod_
Дуже тонко підмічено на рахунок мами ось це:"Вона скрізь навколо нас, ми в ній перебуваємо і завдяки їй рухаємось і живемо. Без неї ми просто не можемо існувати"
Дійсно перегукується з канонами релігії і віри що Бог всюди навколо.

Аватар leonc
Я з тобою цілком погоджуюсь. Адже «Христос помер за всіх, щоб ті, хто живе, вже не для себе жили, але для померлого за них і воскреслого … Отже, хто в Христі, той нове створіння; давнє минуло, тепер усе нове» (2 послання до Коринф’ян 5:15,17). Як наслідок - «Хто увірує і охреститься, буде спасений, а хто не увірує, буде осуджений» (Марка 16:16) і це абсолютно не залежить від якихось вроджених

Аватар KamPod_
Порівняння з метеликом також не дуже логічне як на мене. У комашки п'ять стадій розвитку кожну з яких можна описати і "пощупати", є впевненість і наукові доведення що так і буде, а в випадку з починаючи третього життя? Усе покладається лише на вірі що так і є - тобто знову прийшли до вихідної точки чи є взагалі щось після фізичної смерті і навіть якщо є, то помоєму цей індивід у трет

Аватар KamPod_
Взагалі то п'ять життів якось взагалі не по християнськи, якась реінкарнація спадає надумку, хоча далі читаючи зрозумів що мається на увазф дещо інше.
Дуже заінтригувало коли читав, що розвиток зародка в утробі це перше життя. І реальне народження виходить що є логічним продовженням закінчення цього життя. Але ж виходить що Адам і Єва не мали цього першого життя, як в принципі і третьог