Головна » 2010 » Липень » 12 » День Славних Первоверховних апостолів Петра і Павла

День Славних Первоверховних апостолів Петра і Павла

св.ап.Петро і Павло
св. ап. Петро і Павло
  12 липня Православна Церква відзначає день Славних Первоверховних апостолів Петра і Павла.

Почесним найменуванням Первоверховні вони відзначені, бо особливо потрудилися в поширенні Христового вчення серед язичницьких народів і показали найвищі зразки відданості і любові до Божественного Учителя і Його справи на землі.

Постійно підтримувані благодаттю Святого Духа, вони навертали до Христа тисячі людей, змушували мовчати вуста мудреців тодішнього світу, хвилювали й підкоряли своєю проповіддю людські серця.

Перед нами люди, які своїм життям вчать нас: якщо згрішив — то покайся, якщо потерпів падіння — то вставай, виявив слабкодухість — зміцнюйся надією на Бога, віруй у Нього, люби Його. І такий шлях праведного життя у Господі нашому Ісусі Христі і приведе нас до наслідування життя вічного.

Святий Апостол ПЕТРО

Апостол Петро, що називався перш Симоном, був сином рибака Іони з Віфсаїди Галілейської і братом апостола Андрія Первозванного, який і привів його до Христа. Святий Петро був одружений і мав будинок в Капернаумі. Покликаний Христом Спасителем за риболовлею на Генісаретському озері, він завжди висловлював особливу відданість і рішучість, за що і мав особливе наближення до Господа разом з апостолами Яковом та Іваном Богословом.

Сильний і полум'яний духом, він, природно, зайняв впливове місце у лику Христових апостолів. Він перший рішуче сповідав Господа Ісуса Христа Христом, тобто Месією, і за що удостоївся найменування Камінь (Петро). На цьому камені Петрової віри Господь обіцяв створити Церкву Свою, яку ворота аду не переможуть.

Своє триразове зречення від Господа напередодні Його розп'яття апостол Петро омив гіркими сльозами розкаяння, унаслідок чого після Свого воскресіння Господь знов відновив його в апостольській гідності, триразово, за кількістю зречення, доручивши йому пасти ягнят і овець Своїх. Згідно з переказом, апостол Петро щоранку при звуці півня згадував своє легкодухе зречення від Христа і починав гірко плакати.

св.ап.Петро
св. ап. Петро

Апостол Петро перший сприяв поширенню й утверженню Церкви Христової після зішестя Святого Духа, вимовивши сильну промову перед народом в день п'ятидесятниці і навернувши 3000 душ до Христа. Через деякий час, зціливши кульгавого від народження, другою проповіддю він навернув до віри ще 5000 іудеїв. Духовна сила, що виходила від апостола Петра була настільки сильна, що навіть тінь його, потрапляючи на лежачих на вулиці хворих, зцілювала їх (Дії 5:15).

Онук Ірода Великого, Ірод Агріппа Перший, в 42 році після Р. X. проводив гоніння проти християн. Він забив апостола Іоакова Заведеєва і заточив апостола Петра до темниці. Християни, передбачаючи страту апостола Петра, гаряче за нього молилися. Вночі сталося диво: в темницю до Петра зійшов Ангел Божий, кайдани спали з Петра, і він безперешкодно пішов з темниці, ніким не помічений. Після цього чудесного звільнення книга Дій згадує про нього тільки ще раз при розповіді про Апостольський собор.

Інші відомості про нього збереглися тільки в церковних переказах. Відомо, що він проповідував Євангеліє по берегах Середземного моря, в Антіохії (де рукопоклав ап. Еводію). Апостол Петро проповідував у Малій Азії іудеям та прозелітам (язичникам, наверненим в іудейство), потім - в Єгипті, де рукопоклав Марка у першого єпископа Александрійської церкви. Звідси він перейшов до Греції (Ахаії) і проповідував в Коринті, потім проповідував у Римі, Іспанії, Карфагені та Британії. Згідно з переказом, апостол Марк написав своє Євангеліє для римських християн зі слів апостола Петра.

Серед новозавітних священних книг є два Соборних (окружних) послання апостола Петра. Перше Соборне Послання апостола Петра звернено до «прибульців, розпорошеним в Понті, Галатії, Каппадокії, Азії та Віфанії» - провінціях Малої Азії. Причиною написання було бажання апостола Петра затвердити братів своїх при виникненні негараздів у цих громадах і переслідуваннях, що спіткали їх з боку ворогів Хреста Христова. З'явилися серед християн і внутрішні вороги в особі лжевчителів. Користуючись відсутністю апостола Павла, вони почали спотворювати його вчення про свободу християнську та підтримувати всякі моральні розпущеності.

Друге Соборне послання написане до тих же Малоазіатських християнам. У цьому другому посланні апостол Петро з особливою силою застерігає віруючих від розпусних лжевчителів. Ці лжевчення схожі з тими, які викриває апостол Павло у посланнях до Тимофія і Тита, а також апостол Юда у своєму Соборному посланні. Лжевчення єретиків погрожували вірі та моральності християн. У той час стали швидко поширюватися гностичні єресі, що ввібрали в себе елементи юдейства, християнства й різних язичницьких навчань. Це послання написане незадовго до мученицької кончини апостола Петра: «Знаю, що я незабаром повинен залишити оселю свою (тіло), як і Господь наш Ісус Христос відкрив мені».

св.ап. Петро
св. ап. Петро

До кінця життя апостол Петро знову прибув до Риму, але учні апостола Петра умовили його покинути Рим, щоб не позбутися пастиря. З любові до них Петро погодився. Вийшовши з міста, на стародавній Аппієвій дорозі апостол зустрів Ісуса Христа. На запитання «Куди йдеш, Господи?» Спаситель сказав: «Іду в Рим, щоб знову розіпнутись». Зараз на цьому місці стоїть храм («Domine, Quo Vadis?»), в якому є копія з каменя, на якому відбилися стопи Господа. Оригінальний камінь зі слідами Спасителя знаходиться в церкві св. Севастіана в Римі. Після повернення до Риму св. апостол Петро був заточений до Мамертінскої в'язниці (Carcere Mamertino), яка знаходиться на спуску Капітолійського пагорба нижче церкви св. Йосипа Обручника (San Giuseppe). З Мамертінской темниці апостола Петра відвели на Ватиканський пагорб, який розташований на правому березі річки Тібр. На пагорбі знаходився цирк Нерона. Тут св. апостол прийняв мученицьку смерть. Тут здійснилися слова Спасителя: Коли був ти молодший, то ти сам підперізувався, і ходив, куди ти бажав. А коли постарієш, свої руки простягнеш, і інший тебе підпереже, і поведе, куди не захочеш. А оце Він сказав, щоб зазначити, якою то смертю той Бога прославить. Сказавши таке, Він говорить йому: Іди за Мною! (Ін.21:18-19). Як і Вчитель, апостол був розіпнутий на хресті, але з смиренності просив розіп'яти його вниз головою. Тут же, на Ватиканському пагорбі, він був похований священномучеником Климентом Римським та іншими учнями. Місце це благоговійно зберігало пам'ять римських християн. Коли в 1941 р. в підвалах собору св. апостола Петра проводилися розкопки, саме на цьому місці знайшли плиту з коротким і дуже виразним написом грецькою мовою: «Петро тут».

 

Святий Апостол ПАВЛО

Святий Павло, спочатку носив єврейське ім'я Савл, належав до коліна Веніяминового. Він народився в кілікійському місті Тарсі (у Малій Азії), яке тоді славилось своєю грецькою академією та освіченістю своїх жителів. Як уродженець цього міста, що походив від юдеїв, що вийшов з рабства у римських громадян, Павло мав права римського громадянина. У Тарсі Павло отримав своє перше виховання і, ймовірно, там же познайомився з поганською культурою, бо в його промовах і посланнях виразно видно сліди знайомства з язичницькими письменниками.

Подальшу освіту він отримав в Єрусалимі, в прославленій тоді раввиинськійї академії у знаменитого вчителя Гамаліїла, котрий вважався знавцем Закону і, незважаючи на приналежність до партії фарисеїв, був людиною вільнодумною та поціновувачем грецької мудрості. Тут же, за прийнятим у євреїв звичаєм, молодий Савл вивчив мистецтво робити намети, яке потім допомогло йому заробляти кошти на прожиток власною працею.

Молодий Савл, мабуть, готувався до посади раввина (релігійного наставника), а тому одразу ж після закінчення свого виховання і освіти він проявив себе сильним прихильником фарисейських переказів і гонителів віри Христової. Можливо за призначенням синедріону він став свідком смерті первомученика Стефана, а потім отримав владу офіційно переслідувати християн навіть за межами Палестини в Дамаску.

св.ап. Павло
  св. ап. Павло

Господь, побачив у ньому «сосуд обраний Собі». На шляху в Дамаск чудесним чином Він закликав його до апостольського служіння. Під час подорожі Савла освітило найяскравіше світло, від якого він сліпим впав на землю. Зі світла пролунав голос: «Савле, Савле, чому ти Мене переслідуєш?» На запитання Савла: «Хто Ти?» - Господь відповів: «Я Ісус, що Його переслідуєш ти». Господь наказав Савлу йти в Дамаск, де йому буде вказано, що робити далі. Супутники Савла чули голос Христа, але світла не бачили. Сліпого Савла попідручки привели в Дамаск, де він був навчений вірі і на третій день хрещений Ананією. У момент занурення у воду Савл прозрів. З цього часу він став ревнивим проповідником перш гнаного вчення. Спочатку він відправився до Аравії, а потім знову повернувся в Дамаск для проповіді про Христа.

Лють іудеїв, обурених його наверненням до Христа, змусила його тікати до Єрусалиму, де він приєднався до суспільства віруючих і познайомився з апостолами. Через замах на нього, він відправився в своє рідне місто Тарс. Звідси близько 43 року він був викликаний Варнавою в Антіохії для проповіді, а потім подорожував разом з ним до Єрусалиму, куди привів допомогу нужденним.

Незабаром після повернення з Єрусалиму - за велінням Духа Святого - Савл разом з Варнавою відправився в свою першу апостольську подорож, що продовжувалося з 45 по 51 рік. Апостоли пройшли весь острів Кіпр, і з цього часу Савл, який звернув до віри проконсула Сергія Павла, іменується вже Павлом. За цей час місіонерського подорожі Павла та Варнави були засновані християнські громади в малоазійскнх містах: Антіохії Пісідійській, в Іконії, Лістрі та Дервії. У 51 році святий Павло взяв участь в Апостольському Соборі в Єрусалимі, де гаряче повставав проти необхідності для язичників, які стали християнами, дотримуватись обрядові закону Моїсеєва.

Повернувшись в Антіохію, апостол Павло у супроводі Сили розпочав другу апостольську подорож. Спочатку він відвідав раніше засновані ним церкви в Малій Азії, а потім перейшов до Македонії, де заснував громади в Филипах, Солуні і Берії. У Лістру святий Павло знайшов улюбленого учня свого Тимофія, а від Троади продовжував подорож з Євангелістом Лукою, що приєднався до них. З Македонії святий Павло перейшов до Греції, де проповідував в Афінах і Коринті, затримавшись в останньому на півтора року. Звідси він послав два послання до Солунян. Друга подорож тривала з 51 по 54 рік. Потім святий Павло відправився до Єрусалиму, відвідавши по дорозі Ефес і Кесарію, а з Єрусалиму прибув в Антіохію.

Після недовгого перебування в Антіохії апостол Павло здійснив третю апостольську подорож (56-58 рр..), Відвідавши спочатку, за звичаєм своїм, раніше засновані малоазійські церкви, а потім зупинився в Ефесі, де протягом двох років займався щоденно проповіддю в училищі Тирана. Звідси він написав своє послання до Галатів (з приводу посилення там партії іудействуючих) і перше послання до Коринтян (з приводу виникнення там заворушень і у відповідь на лист коринтян до нього). Народне повстання, підняте срібних справ майстром Димитрієм проти Павла, змусило апостола залишити Ефес, і він відправився до Македонії, а потім до Єрусалиму.

св.ап. Павло
св. ап. Павло

У Єрусалимі через виниклий проти нього народний заколот апостол Павло був узятий під варту римською владою і опинився в ув'язненні, спочатку при проконсулі Феліксі, а потім при зміні його проконсулом Фестом. Це трапилося в 1959, а два роки по тому апостол Павло, як римський громадянин, за його бажанням був відправлений до Риму на суд кесаря. Зазнавши аварії поблизу о. Мальти, апостол тільки влітку 1962 досяг Рима, де користувався великою ласкою римських властей і вільно проповідував. З Риму апостол Павло написав свої послання до Филип'ян (з подякою за прислану йому з Епафродитом грошову допомогу), до Колосян, до Ефесян і до Филимона, жителя Колоса (з приводу раба Онисима, що втік від нього). Всі ці три послання були написані у 63 році і відправлені з Тихиком. З Риму ж незабаром написано і послання до палестинських євреїв.

Подальша доля апостола Павла в точності не відома. Деякі вважають, що він залишався в Римі та за наказом Нерона був відданий мученицькій смерті в 64 році. Але є підстави припускати, що після дворічного ув'язнення і захисту своєї справи перед сенатом та імператором апостол Павло був звільнений і знову подорожував на Схід. Вказівки на це можна знайти в його «пастирських посланнях» - до Тимофія і Тита. Пробувши довгий час на острові Крит, він залишив там свого учня Тита для висвячування пресвітерів по всіх містах, що свідчить про рукопокладення ним Тита в єпископи Критської церкви. Пізніше у своєму посланні до Тита апостол Павло наставляє його, як проходити обов'язки єпископа. З цього ж послання видно, що він планував провести ту зиму в Нікополі, поблизу рідного Тарсу.

Навесні 1965 він відвідав інші малоазійські церкви і в Мілета залишив хворого Трохима, з-за якого сталося обурення проти апостола в Єрусалимі, що призвело до його першого заточення. Чи проходив апостол Павло через Ефес, невідомо, так як він говорив, що пресвітери ефеські вже не побачать його обличчя, але він мабуть, в цей час висвятив Тимофія на єпископа для Ефесу. Далі апостол пройшов через Троади і досяг Македонії. Там він почув про посилення лжевчень в Ефесі і написав своє перше послання до Тимофія. Пробувши якийсь час у Коринті і зустрівшись на шляху з апостолом Петром, Павло разом з ним продовжував шлях через Далматії та Італію, дійшов до Рима, де залишив апостола Петра, а сам уже в 66 році відправився далі на захід, дійшовши, ймовірно до Іспанії.

Після повернення до Риму він був знову ув'язнений, і у в'язниці знаходився до смерті. Є переказ, що після повернення в Риму він проповідував навіть при дворі імператора Нерона і навернув до віри в Христа його улюблену наложницю. За це він був відданий під суд, і хоча з ласки Божої позбавлений був, за власним висловом, від пащі лев'ячої, тобто від поїдання звірами в цирку, проте був заточений до темниці.

Після дев'ятимісячного ув'язнення він зустрів смерть від меча, як римський громадянин, недалеко від Риму в 67 році після Р. X., 12 року царювання Нерона.

При загальному погляді на життя апостола Павла видно, що воно різко поділяється на дві частини. До свого звернення до Христа святий Павло, тоді Савл, був суворим фарисеєм, виконавцем Закону Мойсея й батьківських переказів, які думали виправдатися справами закону і ревнощами до віри батьків, що доходили до фанатизму. Після свого навернення він став апостолом Христовим, цілком відданим справі євангельського благовістя, щасливим у своєму покликанні, але визнавав своє власне безсилля при виконанні цього високого служіння і приписував всі свої справи і заслуги благодаті Божій. Все життя апостола до навернення, в глибокому переконанні його, було помилкою, гріхом і вело його до засудження. Тільки Божа благодать витягла його з цього згубного оману. З цього часу апостол Павло намагається бути лише гідним цієї благодаті Божої, і не ухилятися від свого покликання. Він усвідомлює, що немає і не може бути мови про будь які заслуги перед Богом: все - справа Його милості.

Апостол Павло написав 14 послань, що представляють собою систематизацію християнського вчення. Ці послання, завдяки його широкій освіті й проникливості, відрізняються великою самобутністю.

Апостол Павло, як і апостол Петро, багато потрудився в поширенні Христової віри і справедливо сприймається разом з ним «стовпом» Церкви Христової та первоверховним апостолом. Вони обидва мученицьки померли в Римі при імператорі Нерона, і їх пам'ять святкується в один день.

св.ап. Петро і Павло
св.ап. Петро і Павло

Поділитися з друзями:

Переглядів: 2889 | Додав: leonc | Теги: свято, Петро, Павло

Коментарі:

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
«  Липень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Аватар KamPod_
Чомусь зазвичай у людському суспільстві навпаки - запам'ятовують огріхи і погані справи, а добре швидко забувається

Аватар leonc
Для перегляду коментарів із соціальних мереж, потрібно клікнути на відповідну назву під словом "Коментарі"

Аватар KamPod_
Можна попросити уточнення, опис відмінностей?

Завжди цікавили такі питання (воно і буде уточненням відмінностей):
Приклад 1 - я один в родині виявився достойним вічного життя а решта (чи навіть більша частина) моїх близьких і родичів не прагнули до цього і не змогли його досягти. Тоді питання - хіба це буде те ж життя що і в земному існуванні? навіщо воно мені, якщо я не буду м

Аватар KamPod_
Якщо після смерти нас чекає вічне небуття, тобто, якщо там за межею нічого немає, то тоді життя немає сенсу взагалі.

Я не відкидаю думку що так і є. Адже ж немає сенсу від життя тварин які нас оточують - вони не отримають воскресіння до вічного життя згідно з Біблією

Аватар KamPod_
А яке більш логічне порівняння тут доречне?

У тому то й справа, що логіки у переродженнях в нове життя мало, точніше її немає

Аватар KamPod_
Все вроді б то так і можна провести паралель між народженням немовля і закінченням існування або смертю внутріутробного плоду. Але мені здається у випадку з немовлятами повірити їм набагато легше що є щось поза їх світом, адже навколо них реальна перешкода яку вони навіть можуть торкатись. А в випадку з людиною і її народженням після смерті, то такої перешкоди яку можна було б відчути немає тому і

Аватар KamPod_
Дуже тонко підмічено на рахунок мами ось це:"Вона скрізь навколо нас, ми в ній перебуваємо і завдяки їй рухаємось і живемо. Без неї ми просто не можемо існувати"
Дійсно перегукується з канонами релігії і віри що Бог всюди навколо.

Аватар leonc
Я з тобою цілком погоджуюсь. Адже «Христос помер за всіх, щоб ті, хто живе, вже не для себе жили, але для померлого за них і воскреслого … Отже, хто в Христі, той нове створіння; давнє минуло, тепер усе нове» (2 послання до Коринф’ян 5:15,17). Як наслідок - «Хто увірує і охреститься, буде спасений, а хто не увірує, буде осуджений» (Марка 16:16) і це абсолютно не залежить від якихось вроджених

Аватар KamPod_
Порівняння з метеликом також не дуже логічне як на мене. У комашки п'ять стадій розвитку кожну з яких можна описати і "пощупати", є впевненість і наукові доведення що так і буде, а в випадку з починаючи третього життя? Усе покладається лише на вірі що так і є - тобто знову прийшли до вихідної точки чи є взагалі щось після фізичної смерті і навіть якщо є, то помоєму цей індивід у трет

Аватар KamPod_
Взагалі то п'ять життів якось взагалі не по християнськи, якась реінкарнація спадає надумку, хоча далі читаючи зрозумів що мається на увазф дещо інше.
Дуже заінтригувало коли читав, що розвиток зародка в утробі це перше життя. І реальне народження виходить що є логічним продовженням закінчення цього життя. Але ж виходить що Адам і Єва не мали цього першого життя, як в принципі і третьог

 
 
leonc © 2010-2024
Безкоштовний хостинг uCoz Google